Yazının başlığında “Düğün Fotoğrafı” ve uçurumu bir arada duymak muhtemelen biraz merak uyandırmış olmalı. Daha önce de bahsettiğimiz gibi yeni nesil düğün fotoğrafçıları veya farklı alanlardan gelen fotoğrafçılar artık farkı alanlarda değişik çalışmalara imza atabiliyorlar.

Bu yazı da Elinchrom tarafından gelen bir çeviri bir yazı, yazının orijinali için buraya tıklayabilirsiniz.

Aksiyon ya da action şeklinde bir tanımlamayla, ünlü aksiyon fotoğrafçısı Tom Bol bu kez farklı bir alanda kendini gösteriyor “düğün fotoğrafı”. Tom Bol bu uçurum kenarında yaptığı düğün çekiminde Elinchrom ELB 400 kullanıyor. ELB 400 taşınabilir bataryalı veya akülü diye tabir edilen bir paraflash sistemi.

Ayrıca Tim Bol ELB 400’ü hem düğün fotoğrafçılığı hemde aksiyon fotoğrafçılığını karıştırarak bizlere sunuyor.

Tim Bol ELB 400’ün bu tarz bir düğün çekimi için mükemmel iş çıkardığını , 1.5kg ağırlığıyla oldukça hafif, taşınabilir de fazlasıyla yeterli bir flaş gücüne sahip olduğunu söylüyor.

uçurum düğün fotoğrafı

Ayrıca Elinchrom Skyport tetikleyicisinin çok zorlu ortamlarda bile flaş gücünü kontrol etmeye imkan verdiğini, uçurumun kenarından sarkıtılan flaşa kimse ulaşamazken, fotoğraf makinası üzerinden flaş güç çıkışını kontrol edebilmenin bu çekimde çok yarar sağladığını söylüyor.

Aşağıdaki videonun detayında düğün çekilen yerin çok kritik olduğu çünkü gelin ve damat uçurumun yamacında sarkıyor olacağı söyleniyor. Ayrıca ulaşılabilir ve güvenli olması da çok önemli.

Bu düğün fotoğrafı çekimi sırasında tam 6 kişi iplerle güvenli bir şekilde kayalardan sarkıtılıyor. Bu işlem sırasında çevredeki kayalar ve ağaçlar kullanılıyor.

Düğün çekimi sırasında bir gelin-damat ve fotoğrafçı dikey olarak sarkıyor. Tom Bol bu tarz çekimlerde özellikler de dağlarda çekim sırasında ağırlığın çok önemli olduğunu söylüyor. Yukarıda da söylediğimiz gibi hafiflik, güç ve kompakt yapı en önemli detaylar.

Ayrıca ELB 400 bu düğün fotoğrafı çekimi sırasında direkt güneş ışığına maruz kaldığı için neredeyse sürekli tam güçte kullanılmış. Buna rağmen 100’ün üzerinde tam güçte patlayabilmiş.

1

Ayrıca Elinchrom tarafında çok farklı ışık şekillendirici softbox’ların olması da bu sistemi alınabilir kılıyor. Bunu sebebiyse düğün çekimi sırasında rüzgarın çok güçlü olması sebebiyle daha küçük boyutta Deepocta softbox’lar kullanılmış. Görüntü yukarıdan küçük boyutta Deepocta alt taraftan ise standart reflektör ile aydınlatılmış.

2

Tom Bol 30 yıldır tırmanıyor  ve bu şekilde iyi bir iş çıkarılabileceğine inanıyor. Özellikle extreme spor fotoğrafçısı olarak en iyi işinizi bu tarz bir düğün fotoğrafında çıkarabildiğini söylüyor.

Çekimin detaylarını buradan izleyebilirsiniz.