Canon EF 17-40 f/4 L ultra geniş açı lens muhtemelen Canon’un en çok satan lenslerinden biri. Lens görece uygun fiyatı, fiyatına göre iyi denilebilecek optik kalitesiyle öne çıkıyor. Lens, L serisi olmasından dolayı gövde kalitesi çok iyi, ayrıca su ve toz gibi etmenlere karşı da gövde koruması sunuyor. Ortam korumasını tamamlamak için lense filtre takmak gerekiyor.  Düğün fotoğrafçısı için su ve toz gibi etmenler tercih sebebi olmayabilir fakat fiyat ve optik performans olarak çok iyi bir lens. Ancak 17-40  her düğün fotoğrafçısının çantasında bulundurması gereken lenslerden.

Ayrıca 17-40 ağırlığı ve ölçüleriyle şu ana kadar üretilen en hafif L serisi lens. Tabi buradaki hafiflik lensin kısık diyebileceğimiz f/4 diyaframından kaynaklı.  Ultra geniş açı lenslerde alan derinliğiyle ilgili pek sorunumuz yok, geniş açı lenslerle çekilen düğün fotoğraflarında yine problem yaşamıyoruz ancak düşük ışık koşullarında kısık diyafram problem olabiliyor. Lensin üzerindeki USM AF motoru çok sessiz, hızlı ve tutarlı netlik yapabiliyor. Zoom halkası çok ince ve zoom yaparken aşırı şekilde akıcı lensin zoom ve manuel netlik halkalarındaki malzeme kalitesi çok iyi kesinlikle gevşeme yapmıyor, Nikon lenslerde yaşanılan silikon malzemenin gevşeme problemi bu lenste yok. Aslında bir çok Canon lenste yoktu fakat yeni L serisi lensler de özellikle 24-70 II’de yaşanılan bir durum.

17-40mm arasında zoom yaptığınızda lensin boyu uzamıyor yalnızca ön kısmında 1cm’ye yakın içeri girip çıkıyor tabi bu fark edilemeyecek düzeyde. Filtre taktığınızda dışarıda hareket eden bir eleman kalmıyor. Lens 77mm filtre çapına sahip ve dairesel filtre kullanılıyor.

Lensi son dönemde offroad yarışlarında ve hafta sonları yaptığımız gezilerde kullanıyorum, toz-su-çamur üçlüsüne karşı direkt test ettim diyebilirim. Lens kesinlikle pişman etmiyor tam tersine verdiğiniz parayı haklı çıkartıyor.

Lensin keskinliği fiyatına göre iyi denilebilecek seviyede merkez keskinliği yeterli, köşelere doğru bu keskinlik azalıyor, eğer f/5.6 değerine kısarsanız, lens en iyi merkez-köşe keskinliğine ulaşıyor. Daha sonrasında f/8-11 gibi değerlerde lens diffraction yani dağılma problemiyle karşı karşıya geliyor, bundan dolayı f/5.6’nın üzerine çıkmamak işinize yarayabilir.

Ancak düğün fotoğraflarında fotoğraf flu olmadığı sürece keskinlik en birincil problemimiz değil. Bundan dolayı 17-40 düğün fotoğrafçısı olarak çantanızda bulunması gereken lenslerden bir tanesi. Canon 17-40 sunduğu geniş açı görece iyi optik kalitesi ve uygun fiyatıyla düğün fotoğrafçısı çantasında yer alabilir. Geniş açı lens genel olarak çok kullandığım aralık olmasa da özellikle iç mekanlara girildiğinde veya uygun mimari ve geniş açı durumlarında düğün fotoğraflarına ayrı bir tat katabiliyor.

Canon 17-40 flare ve optik yansıma konusunda kontrollü bir lens. Renk ve kontrast konusunda güncel L serisi lenslerle pek yarışabilecek kulvarda değil. CA yani kromatik sapma gayet kontrollü hiç bir zaman problem yaşamıyorsunuz. Köşe kararması f/4 değerinde bariz görülürken, gövde üzerinde lens düzeltme özelliğini açarsanız eğer bu detaylar daha da iyi hale gelebiliyor.

Lens ultra geniş açı sınıfında yer aldığı için doğal olarak 17mm de kullanıldığında biraz bozulma yapabiliyor.

Canon 17-40 ultra geniş açı lens kutusuyla birlikte EW-83E lens hood ve Canon LP13-19 lens koruma kılıfıyla geliyor. Lensin parasoleyi lensin ön kısmını da bir çok etmene karşı koruyabiliyor. Ancak parasoleyin büyük yapısı ters kapatılıp çantaya konduğunda biraz sıkıntı oluşturabiliyor. Çünkü kullandığım Think Tank Airport Essentials çanta tam dolu olduğu parasoley ile birlikte biraz sıkıntı çıkarabiliyor.

Bunların dışında Canon EF 17-40 ultra geniş açı lens günlük kullanım, etkinlik, manzara ve mekan portreleri gibi bir çok farklı alana hitap edebilecek bir yapıda. Ancak lensin aralığı biraz dar yani çoğu zaman 24-70 ve 24-105 gibi lensleri kafanıza taksa da 17mm’nin farkı daha büyük. Tabi yukarıda bir çok detaydan bahsettik ancak tekrardan bahsetmek istediğim en önemli başlıklar,

  • Lensin hafif yapısı
  • L serisi optik ve gövde kalitesi
  • Görece uygun fiyat performans oranı

Koç Müzesi Düğün Fotoğrafları Koç Müzesi Düğün Fotoğrafları _MG_3335