1. Arka Plana Odaklanın

Fotoğrafta vurucu ışıkla ilgili en önemli nokta nedir?  Çektiğiniz objeye düşen ışık mı, yoksa arka plan mı? Bazı durumlarda objenin üzerine düşen ışık kadar arka plan da öne çıkabiliyor. Özellikle düğün fotoğrafçılığında farklı ışık şartları ve farklı ortamlarda sürekli çekim yapıyoruz. Mükemmel bir ışığı yok eden bizim genelde alan derinliği dediğimiz tarafta kalan ışık, bahsettiğimiz durum. Bu konuyu anlayabilmem uzunca süremi aldı diyebilirim. Çünkü çoğu durumda özellikle bir türlü beğenemediğim düğün fotoğraflarında karedeki bütünlüğü ve dikkati bozan her zaman bir arka plan ışığı olmasıydı. Eğer fotoğrafın tamamında ışığa dikkat edebiliyorsanız ancak bu durumlarda fotoğrafa daha çok odaklanıyorsunuz.

Genelde ters ışık denemelerinde berbat bi ters ışıkla birlikte gelen sert ters ışık özellikle geniş açı manzara ve sahil tarzında yansımanın çok fazla olduğu durumlarda düğün fotoğraflarını  mahvedebiliyor.  Eğer ters ışığı iyi idare edebilirseniz çektiğiniz model veya gelin damatla birlikte cümbüşe dönüşebiliyor.

Yukarıda iki paragrafta aslında bahsettiğim konu ön plandaki model kadar arka taraftaki ışığı da aynı şekilde düşünmeniz. Özellikle de düğün fotoğraflarında.

1 (örnek fotoğraf)

Örnek olarak bu fotoğrafta modelin üzerinde düşen ışık gayet iyiyken aynı zamanda karedeki hemen her noktaya da eşit şekilde dağılıyor. Tabi bu tarz ışıktaki her kare veya düğün fotoğrafı değersiz değil. Eğer planlı şekilde bunu yapmadıysanız çok dikkat dağıtıcı olabiliyor.

2 (örnek fotoğraf)

Bazı durumlar da arka plandaki ışığı kontrol edebilmek için özellikle de düğün fotoğraflarında bazen güneşin batmasını da beklemeniz gerekebilir. Özellikle bu karede sert ışıkla ilgili hiç bir endişem yoktu. Çünkü hemen her noktaya eşit şekilde dağılan bir ışık vardı. Bu tarz ışık özellikle düğün fotoğraflarında size daha çok olanak sağlayabilir.

 

2. Doğal Diffuser

Doğaya hoş geldiniz. Düğün fotoğraflarında en önemli nokta. Özellikle mimari yapıların düğün fotoğraflarına biraz kasvet getirdiğini düşünüyorum bundan dolayı mümkün olduğunca ve gelin damadın da eğer özellikle istekleri yoksa mimari öğeleri kullanmaktan kaçınıyorum.

Güneş bazı durumlarda özellikle bize göre yatay konuma gelemeye başladıkça etrafı turuncu renkle yakmaya başlıyor. Tabi bizlerde güneş gözlüklerimiz olmadan da dışarı çıkmayı pek tercih etmiyoruz.

Açık olmak gerekirse güneş mükemmel bir ışık kaynağı ve bizi sıcak tutmaya da yarıyor ama aynı zamanda çok güçlü, gerçeken çok güçlü. Ülkemizde öğlen saatlerinde düğün fotoğraflarını  çok kötü etkileyebiliyor. Ama ihtiyaç duyduğumuzda da bu ışığı kesebiliyoruz. Birinci nokta düğün fotoğraflarında ışık kullanmak ancak bizim dikkati çekmeyi istediğimiz nokta farklı “doğal ışık”. Flaş kullanmadan, bazı durumlarda bulutlar da ışığı yumuşatmayı bize bırakmıyor. Duruma göre sisli hava ve bazen de su partikülleri bu işi yapabiliyor. Ancak daha çok difüzyona ihtiyaç duyduğunuzda başka yerlere bakmanız gerekiyor. Özellikle de güneşi ağaçların ve uzun otların arasından karşınıza aldığınızda hem güneş ışığının gücünden sıyrılıp aynı zamanda sıcak tonlarda haze elde edebiliyorsunuz.

 

Atatürk Arboretumu Düğün Fotoğrafı

Canon EOS 6D, Sigma 50mm f/1.4 HSM DG ART

Eğer ters ve sert ışığı kontrol etmek istiyorsak. Güneşin biraz batmasını bekleyebilir veya gölgede çekim yapmayı deneyebiliriz. Eğer güneş hala yüksek bir konumdaysa ağaçlar bu işi halledebilir. Eğer ağaç veya otların arasından güneş ışığı geliyorsa yapraklar ışığı biraz yayabilir. Bu durumda tam istediğimiz yumuşak yani soft ve etrafa homojen dağılan mükemmel arka planlar elde edebiliriz. Düğün fotoğraflarında en çok tercih etmeye çalıştığım ışık. 

 

3. Gölgeyi Bulun

Genelde sıkça sorulan sorular arasında “öğlen saatinde portre çekimler için ne yapabiliriz?” oluyor. Soru aslında gayet açık çünkü direkt güneş ışığı altında güneş ışığı tam bir felaket. Ama bazı durumlarda güneş ışığı harika görüntüler almanıza da yardımcı olabiliyor. Güneşin dik geldiği zamanlarda ışıkla nasıl baş edebileceğimizi öğrenmemiz gerekiyor. Bu sorunun cevabını uzun süre önce düğün fotoğrafı çekerken Cliff Mautner’in eğitim videolarında buldum.

Aslında durum karışık size düğün fotoğraflarını çektirmek için gelen çiftler fotoğraflarınıza bakarak size dönüş yapıyor ve size güveniyor demektir, buradaki anahtar nokta zamanlama. Zamanlamanın önemi düğün fotoğrafını çekeceğiniz çiftlerin genelde kısıtlı zamanda sizden çok şey istemeleri olarak geri dönüyor.  Yine de her durumda elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Zamanlama konusunda çiftlere yardımcı oluyoruz. Ancak size düğün fotoğrafı için gelen çiftlere durumu düzgün ve açıklayıcı şekide yardımcı olursanız sizi anlayabiliyorlar. Yine de bazı zamanlarda düğün fotoğraflarını ortalığı yakan kavuran güneş ışığı altında çekmek zorunda kalabilirsiniz.

Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız da genelde ters ışık kullanmayı deneyin. Eğer ekvator çizgisine yakın bir yerlerde yaşamıyorsanız güneş çok dik açıyla gelmez yine de Türkiye’de pek şanslı bir konumda değiliz düğün fotoğrafçıları olarak. Yine de sert ışık durumlarda güneş ışığını her zaman modelinizin arkasına alın. bu opsiyon genelde gün ortasında çekim yapıyorsanız geçerli.

Aslında en önemli nokta bu ışık koşullarında gölge bir alan bulmanız. Gölge alan genelde ağaçlık bir alan veya çatı veya tente tarzı yerlerin altı olabilir. Aslında biraz gölge olan her yer. Özellikle bu alanlarda zaman harcayarak güneşin batmasını biraz bekleyebilirsiniz.

Uzun süredir İstanbul’da yaşıyorum ve burada düğün fotoğrafçılığı yapıyorum iş durumuna göre de Türkiye’nin her şehrine çekim için gidebiliyorum. Her durumda her şehirde genelde yukarıda bahsettiğim gibi gölge alanları bulmaya çalışıyorum.

Büşra Emre Tokat Nişan Fotoğrafları

Büşra + Emre Tokat Nişan Fotoğrafları

Genelde çekim yapacağım yere çiftlerden önce gidip kısa bir keşif yapmak çok işe yarar. Genele ağaçların olduğu ve gölge alanları bu şekilde daha kolay bulabiliyorum.

 

4. Bulutlu Havalarda Işık

Kapalı ve görece bulutlu havalarda düğün fotoğrafı çekmek kendimde aşırı bir rahatlamaya sebep oluyor. Yine de bu durumlarda dahi hangi ışık durumu iyidir veya kötüdür bunu genelde bilgisayar başına gelip fotoğraflarla oynamaya başladığınızda anlıyorsunuz. Yukarıda da bahsi geçtiği gibi bulutlu havalarda dahi düğün ve portre fotoğraflarını genelde ters ışıkla çekmeyi deniyorum. Bulutlu havalarda bile bazı durumlarda yüzlerdeki ışık dağılımı ciddi farklılık gösterebiliyor ve karanlık kalan bölgelere şahit olabiliyorsunuz. Bu durumlarda önden dik gelen ışık, ters ışık, yanal ışık fark oluşturabiliyor. Bu durumlarda elinizi parmaklarınız size bakacak şekilde kaldırın bu şekilde ışığın nasıl dağılım gösterdiğini rahatlıkla gölgeler sayesinde görebilirsiniz. Düğün fotoğraflarında çifti oradan oraya çevirip poz verdirmek çift açısından sıkıcı olabiliyor. Ama bunu yaparken biraz dikkatli olun dışarıdan biraz aptalca gözükebilir.

Bulutlu havalarda ışığı arkanıza alabilirsiniz ama istenmeyen düz aydınlanmış fotoğraflardan da kurtulabilirsiniz. Yine yukarıda örnek verdiğim el ve gölge tekniğini kullanarak tabiki.

Büşra Emre Tokat Nişan Fotoğrafları

Büşra Emre Tokat Nişan Fotoğrafları

Genelde bulutlu havalarda ne yönden gelirse gelsin ışık hatalarını giderebiliyorsunuz ya da bu ışıkta hata yapma riskiniz azalıyor. Burada Emre ve Büşra’nın Tokat’ta nişan fotoğraflarını çekerken aldığım fotoğrafları görebilirsiniz. Şans diyorum buna çünkü çekim sırasında neredeyse yağmur yağıyordu.

Büşra Emre Tokat Nişan Fotoğrafları

Büşra Emre Tokat Nişan Fotoğrafları

Yukarıdaki el tekniği hoşunuza gitmediyse “Sun Seeker” uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bu şekilde güneşin bulutların neresinde olduğunu görebilirsiniz.

 

5. Ayırma Işığı

Özellikle portre çekerken en önemli nokta çektiğiniz kişiyi arka plandan ne kadar ayırabildiğinizdir. Buradaki bahsettiğim konu bokeh yani alan derinliği değil. Alan derinliği bambaşka bir konu. Eğer kişiyi arka plandan iyi bir şekilde ayırabilirseniz gözleriniz direkt kişiye gidecektir. Fotoğrafta farklılık oluşturmak ve kişiyi direkt ortaya çıkaracak ışık aslında bu. Genelde bunu kişiyi aydınlık arka planı karanlık veya tam tersi olarak düşünebilirsiniz. Aslında renk, kontrast, parlaklık ve alan derinliğiyle bu bir nebze de olsa yapılabiliyor.

say dergi çekimleri, sefamerve say dergi çekimleri

say dergi çekimleri, sefamerve say dergi çekimleri