Fotoğrafa başlayan ve bir süre sonra D-SLR dediğimiz fotoğraf makinesi satın alan herkesin tanıştığı bir kavram var “perde ömrü”. Aslında konu çok geniş bundan dolayı konuyla ilgili biraz bilgi vermek istiyorum.

Dijitalle birlikte SLR yerini D-SLR yani dijital SLR kameralara bıraktı. İlk zamanlarda markalar otomobillerde olduğu gibi, 2-3 yıl garantilerin dışında perde mekanizması için ömür biçerlerdi. Genelde giriş seviyesi gövdeler için 50-60 bin arasında ileri seviye APS-C gövdeler için 70-130 bin, profesyonel veya tam profesyonel gövdeler için de bu rakama 150-200 bin veya 300 binleri bulurdu. Eğer garanti süresince o rakamı aşar ve perde mekanizması veya perde yaprakları problem yaparsa yani bozulursa garanti kapsamında yaptıramazdınız. Cebinizden para verip yaptırmak zorundaydınız. Aslında otomobillerde durum SLR kameralar içinde geçerli, otomobillerde genel kilometre aslında otomobilin genel ömrü için geçerli. Motor ömrünü belirleyen şey sizin gittiğiniz kilometre değil motorun çevirdiği devir sayısı ve kullanım şeklidir. Kullandığım Canon EOS 6D’nin perde arızası verdiği rakam ortalama 64350-64400 gibi bir değer tamirden sonra “shutterclick” programında baktığımda 64417 rakamını gözüküyordu.

(ShutterClick programını, Apple Store üzerinden indirebilirsiniz.)

Son 7-8 senedir bu perde ömrü için verilen değerler yerine garanti süresince makinenin tüm donanımı garanti kapsamına alındı. Günümüzde artık eski nesillerde kullanılan bez perdeler yerine daha dayanıklı titanyum benzeri malzeme kullanılmaya başlandı. Bundan dolayı da artık markalar rakam olarak garanti vermiyorlar fotoğraf makinenizin perdesi garanti süresince ücretsiz yaptırılabiliyor. Eğer parmağınızı sokup yaprakları ezmediyseniz veya ayna ve sensördeki tozu temizlemek için elektrikli süpürde kullanmıyorsanız. Gülmeyin çünkü hala bu tür olaylar yaşanıyor.

Perde ve Perde Mekanizması

Burada olay ikiye ayrılıyor. Çünkü perde arızası dediğimizde genelde hataya düşüyoruz çünkü perde ve perde mekanizması ayrı şeyler. Perdeyle ilgili sorun yaşıyorsanız, muhtemelen alttaki gözüken perde yapraklarında sorun var demektir. Yani görüntülerde çıkan o siyah renkteki perde lekeleri. Ebay üzerinde yaptığım küçük aramada bu yaprakların komik bir şekilde 3-4 USD gibi rakamlara satıldığını gördüm. Maksimum 10-15 USD gibi bir rakamla karşılaşıyorsunuz bu aramalarda. Yani bu perdelerin fiyatı neredeyse lens kapağı fiyatında komik değil mi?

original-shutter-blade-curtain-repair-part-replacement-for-canon-5d-mark-ii-5d2-063c51c85f5b39d3919851bea35fa952

Buradaysa komple perde mekanizmasını görüyorsunuz yani perde yaprakları dikdörtgenin içerisinde sol taraftaysa mekanizmanın motoru ve diğer devreler var. Bu mekanizmanın fiyatı Ebay’de 120-150 USD civarında.

Canon-EOS-5D-Mark-III-Shutter

Tamirciye gitmeden önce bu konuya dikkat edin çoğu kişi de aynı hataya düşüyor perde hatası aldığında komple mekanizmanın değişmesi gerektiği düşünüyor. Bu sebepten dolayı ciddi paralar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Veya sadece yapraklar değişmiş gibi şeyler duyabilirsiniz çevreden. Evet eğer yaprakların değişmesi gerekiyorsa perde yaprakları değişiyor.

Benim yaşadığım sorunda bu yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

https://oguzhansuer.com/2016/06/11/canon-eos-6d-perde-degisimi-ve-dugun-fotografciligi/

CANON EOS 6D perde problemi

CANON EOS 6D perde problemi

Tabi eğer profesyonel olarak fotoğraf işiyle uğraşıyor ve özellikle de düğün fotoğrafçılığı yapıyorsanız kesinlikle ikinci gövde edinin.

Şimdi de Türkiye’deki tamir masraflarından bahsedelim. Yukarıda bahsettiğim gibi olay karışık ve siz böyle bir problemle gittiğinizde neyin değiştiğini veya değişmesi gerektiğini bilmiyorsunuz.

Hayyam pasajında bir kaç tamirciye sorunu söylediğimde telefon üzerinden, 800 TL gibi bir tamir ücreti istediler. Canon Eurasia yetkili servisi Erkayalar ise gidip sorduğumda 600 TL civarında olabileceğini söyledi. Sonrasında tam rakamı öğrenmek istediğimde KDV dahil 670 TL gibi bir tamir ücreti istediler. Buna parça ve işçilik masrafları dahil.

Benim Canon EOS 6D makinem garanti kapsamında olduğu için ücretsiz olarak yaptırabildim. Ancak gövde Eurasia garantisi kapsamında değildi. Dışarıda başka bir serviste yaptırıldı. Tamir konusundaki tavsiyem direkt yetkili servisle iletişime geçin ve servisle bu tarz sorunları aşmaya çalışın.

Ayrıca Canon Eurasia yetkili servisi Erkayalar Canon EOS gövdeler için ekspertiz raporu verebiliyor (200 TL karşılığında). Özellikle ikinci el satın alacağınız gövdeyi kesin gösterin derim çünkü neredeyse gövde üzerinde yapılan en ufak cıvata değişikliğine kadar inanılmaz detaylı rapor verebiliyorlar. Hangi saat hangi dakika gövdeye takılan lens, hafıza kartı, batarya gibi inanılmaz detaylı bilgi alabiliyorsunuz.

Soruna geri dönecek olursak, sonrasında şöyle bir problem daha yaşadım. Perdelerin senkronu düzgün çalışmıyordu. Aslında gövdeyi ilk teslim aldığımda yanımda lens yoktu gövde kapağıyla bir kaç fotoğraf çekip devam ettim. Sonrasında fotoğraflarda gözüktüğü gibi karenin sağ üstünden aşağı doğru bir degrade oluşmaya başladı. İlk başlardan anlayamadım çünkü ortalama 1/3200 den sonra yapıyordu bunu, 1/2000 altında kesinlikle hissedilmiyordu. Yani perdeyi yaptırdım diye sevinmeyin sonra iki kere ortada kalabiliyorsunuz. Muhtemelen perde yapraklarının senkronuyla ilgili bir problem yaşadık burada.

 _MG_2059 _MG_2077 _MG_2081 _MG_2085

Şimdi normalde bir çok arkadaşım gövdesini ortalama 30-40 bin civarına geldiğinde satma eğilimindeler. Eğer garantili aldıysanız bu gövdeyi genelde Türkiye’de çoğunluk spot satın alıyor. Eğer spot aldıysanız ortalama 500-600 TL, garantili satın aldıysanız da 1500 TL’ye varan zararla satarsınız. Bunu ben yapacak olsam yılda 3-4 gövde değiştirmem gerekir ve 2-3 yılda ortalam 7-8 gövde değiştirmem gerek ve maliyeti gövdeden kat kat fazla. Ayrıca bu tarz sorun yaşama ihtimali de var.

Tabi yukarıda verdiğim 64 bin rakamı da şans yani 5 bin değerinde de bozulabilirdi, 250 bin değerinde bozulmayabilirdi de. Perdenin sorun çıkarma olasılığı genelde şans ama tabi internette yaptığım araştırmalarda Canon EOS 6D’nin ortalama 100 bin perdenin altında problem verme olasılığı yüksek. Yani 6D’nin çok azı 100 bin değerini geçebiliyor. Ancak milyon rakamını servise uğramadan görenler dahi var.