Herkese selamlar bu yazıda teknik konulardan çıkıp farklı bir konuda bilgi vermek istiyorum. Aslında konumuz yine düğün fotoğrafçılığı yani olayın çok da dışında değiliz. Düğün Fotoğrafçılığından bahsetmemin sebebiyse ikinci gövdenin önemi. İkinci gövdenin önemi de makinenizde oluşabilecek problemlerle ilgili. Bende o gün Canon EOS 6D’nin perde arızası vermesiyle bunu kavradım.

Şimdi biraz detaya girelim. En son Atatürk Arboretumu’nda yaptığım düğün çekimiyle ilgili. Çiftle o hafta içerisinde görüşerek anlaştık. Fotoğraf çekimi için düğün günü 21 Mayıs 2016 tarihi belirlendi. Bu ana kadar her şey güzel hatta çekimin sonuna kadar her şey güzeldi.

Çekimin sonlarında aşağı yukarı kafamdaki 2-3 farklı yere daha gidip çekimi bitirmekti, ilk yere gittik ve ekrana çok bakmamayı tercih ettiğim için bir süre sonra ekranda siyah çizgiler olduğunu fark ettim. Aşağı yukarı 3 yıldır Canon EOS 6D kullanıyorum, bir dönem Fujifilm Türkiye’de çalıştım. O dönem eğitimlerinin verdiğim Fujifilm X serisi kullandım ve neredeyse tüm Canon ekipmanımı satmıştım.

İlk önce boyun askısının lensin önüne geldiğini sandım ki öyle gözüküyordu ve askıda lensin önüne doğru uzanmıştı. Askıyı boynuma takıp devam ettim ve lekelerin de devam ettiğini gördüm. Aslında olay bu fotoğrafta olduğu gibi başlamış. Ben daha sonra farkına vardım Canon EOS 6D arıza vermeye başlamış.

_MG_1954

Fotoğrafa bakacak olursanız, fotoğrafın sağından başlayan bir siyahlık var, bunu fark edememiştim.

Daha sonrasında fotoğraflar bu şekilde çıkmaya başladı tabi korktum bi an. Ancak üstünde durmak istediğim nokta yedek gövdeniz olması. Özellikle düğün fotoğrafçılığında yedek gövdenizin olması hayati önem taşıyor. Çekim günleri genelde tek gitmem ya asistan ya da yedek gövde alırım yanıma o günde asistan olarak D800 ve Tamron 70-200 VC lensi ile bir arkadaşım desteğe gelmişti.

Makinedeki sıkıntıyı anlamaya çalışırken video moduna alıp lensi çıkardım ve en üstteki perde yapraklarının bir tanesi aşağı doğru sallanıyordu desem yeridir. Canon EOS 6D bu arada Err20 ve Err30 hatası verdi ve fotoğraf çekmeye devam etti sonrasında hata devam etti. Son olarak evde denerken batarya taklı ve makine kapalıyken dahi hata vermeye devam etti. Bu arada makinenin perdesi ortalama 64350 gibi bir rakamdaydı. Bu konuyla ilgili detayları diğer yazımda vereceğim.

 Tabi bu şekilde çekime devam edemezdik. Zaten o sırada makineyle uğraşırken 30-40sn’lik arada damat bey “ne oldu makineniz mi bozuldu” diyerek sordu, muhtemelen o anlık endişeden anlamış olmalı. Ancak yukarıda bahsettiğim gibi eğer düğün fotoğrafçılığıyla uğraşıyorsanız veya profesyonel olarak fotoğrafla uğraşıyorsanız her zaman iyi kötü bir yedek gövdenizin olması.

Düğün Fotoğrafları Fotoğrafçıya Mal Olabilir

Buradaki birinci sorun gelin damadın durumu. Allahtan sorun çekimin sonunda ortaya çıktı. İkincisiyse yedek gövdenin olması ve hiç bir şey olmamış gibi devam edebilmem. Aslında iki tane denklem var birincisi yedek makine olmaması durumunda çekimin kesinlikle aksayacak olması ve o günkü düğün çekimini yapamayacak olmanız. Yedek gövde isteyip kiralamanız vs vs en az 2-3 saatinizi alabilir ve yaz aylarında video kamera ve gövde kiralamak özellikle son anda çok zor çok yaşadığım için bunu söylüyorum. Bu düğün çekimini düğün günü yaptığım için son anda gövde kiralamak anlamsız sebebiyse zaten gelin damadın düğüne yetişecek olması ve vakitlerinin olmaması yani olay size pahalıya patlar.

İkinci denklem ise bu çekimden alacağınız para, bunu alamayacaksınız muhtemelen ve çekimi tekrarlamak durumunda gelin damadın masraflarını sizin yükleniyor olmanız gerekliliği. Yani tüm bunlar ortalama size zaten ikinci bir gövde fiyatına patlıyor ortalama 3-4 bin TL gibi bir rakam. Hem para kazanamayıp hemde ekstra masraf yapacak olmanız. Ayrıca kendi görüşüm ama muhtemelen gelin damattan size tavsiye gelmeyeceği. Yani genelde yaptığım tüm çekimlerden en az 1-2 tane tavsiye geliyor. Sonuç olarak en z 7-8 bin TL gibi bir zarardasınız.

Bunun için ikinci gövdeyi en kısa zamanda edinin. Tabi bu işi yani düğün fotoğrafçılığını profesyonel olarak yapıyorsanız veya fotoğrafçılığı profesyonel olarak yapıyorsanız kesinlikle ikinci gövdeniz her zaman yanınızda olsun.

D-SLR gövdelerde arıza verme oranı aslında kolay değil ancak olabiliyor. Pro gövde dahi kullansanız Canon Eos 1D ve Eos 1Ds serisi veya Nikon D3,D4 tarzında gövdeler bunlar dahi zorda olsa problem yapabiliyor.

Canon EOS 6D burada ileri seviye tüketici kamerası yani profesyonel ve amatör üstü diyebiliriz ancak ağırlığı wi-fi, gps gibi özellikleri ve kompakt yapısıyla aslında düğün fotoğrafçılığı için çok çok iyi bir gövde. Şu an yedek olarak Nikon D600 ve Nikkor 24-70 lensimi de yanımda götürüyorum.

Ancak ikinci gövdeyi tekrardan Canon tarafında alma niyetim var. Bu arada en son yaptığım düğün çekiminde Canon 5D Mark3 kullanma fırsatıda buldum ancak Canon EOS 6D kendimce çok daha iyi bir opsiyon çünkü aradaki farka en az 1 tane daha lens alarak daha geniş bir lens parkuruyla çekim yapabilirsiniz.